Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Kdo jsme?

Tento web reprezentuje hnutí Chlapi, neformální společenství mužů, kteří hledají takové způsoby duchovního prožívání, se kterými se dokážou jako muži ztotožnit a celou bytostí je žít.


Můžeš se tady setkat s muži, kteří usilují o to být lepšími a více autentickými.

Vytváříme jak reálný tak virtuální prostor pro setkávání. 

Začalo to někdy před rokem 2000 hledáním mužské energie, spirituality i chlapské party a setkáváním v malých skupinách. Pokračovalo to inspirací dílem Richarda Rohra a jeho Rituálem pro přechod do zralé dospělosti a pokračuje to dodnes stovkami setkání v malých skupinách, víkendovými akcemi pro muže i pro otce a děti, rituály i celostátními setkáními pro stovky účastníků a mezinárodní spoluprací s hnutím mužů po celém světě.

Pro řadu z nás je podstatné přátelství s Bohem, pro všechny jsou oporou kamarádi, které tu nalezli.

Vítáme tě mezi námi a těšíme se na společné putování. 

Pavel Hrdina a Martin Šmídek

Seznam přeložených témat

Překlad meditace CAC ze soboty 5. 8. 2023
na téma: Léčení našeho násilí

Léčení našeho násilí: Týdenní shrnutí

Neděle 
Vždy existuje souvislost mezi vnitřní cestou kontemplace a naší schopností pracovat proti násilí ve světě, v naší kultuře i v nás samých.
-Richard Rohr  

Pondělí 
Každý z nás si od narození nese určitou dávku bolesti. Pokud tuto bolest neléčíme a netransformujeme, s přibývajícím věkem se vlastně zvětšuje a my ji přenášíme na lidi kolem sebe. Můžeme se stát násilnými ve svých postojích, gestech, slovech a činech.
-Richard Rohr  

úterý 
Taková radikální láska, jakou zná Ježíš v Bohu, vytváří vědomí, že v lidském životě nejde o to, abychom uklidňovali pomstychtivého Boha, ale abychom odpovídali v lásce. To je spiritualita očištěná od násilí v samých kořenech.
-Nancy Schreck 

Ve středu 
Ačkoli násilí může být účinné v tom, že nás dočasně ochrání před újmou, nikdy nemůže vytvořit vztah. Násilí nikdy nemůže zahojit způsobenou škodu. Násilí nikdy nemůže přinést usmíření. Násilí nikdy nemůže vytvořit milované společenství. To dokáže pouze láska.
-Kazu Haga 

čtvrtek 
Ježíš se stal ukřižovaným, abychom my přestali křižovat. Odmítl přenášet svou bolest na druhé.
-Richard Rohr 

pátek 
První ochutnávka toho, co bych nazval mystickým nenásilím, spočívá v tom, že nebudeme činit násilí na nekonečnosti sebe sama, že nebudeme činit násilí na Bohem dané, božské přirozenosti samotného života.
-James Finley 

Čtyři A 

Trenérky nenásilí Veronica Pelicaric (1946-2022) a Nina Koevoets nabízejí takzvaná "čtyři A" jako vodítka, která nám pomohou lépe si uvědomit naše pocity a emoce, abychom byli schopni reagovat soucitně, a ne násilně: 

Přiznání: Když si všimnete nějakého pocitu, přiznejte si jeho přítomnost. Nejprve ho jednoduše pojmenujte. Pokud nejste sami, může být také dobré verbalizovat, co cítíte, aby druhá osoba věděla, co se s vámi děje. "Právě teď se cítím podrážděný," je příkladem přiznání pocitu.  

Připusťte jak své pocity, tak myšlenky. Pokud vám na mysl přijdou násilné obrazy nebo slova, můžete je pozorovat. Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že to není to, co skutečně chcete konat. Vydechněte a uvolněte.... Pokud se vám v mysli objeví děsivé obrazy nebo myšlenky, udělejte totéž. Zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe, zda jsou vaše myšlenky realistické.... Proveďte kontrolu reality. Vydechněte a uvolněte se. Řekněte si, že si s tím poradíte.   

Poptejte se sami sebe, co je důvodem vašeho pocitu. Odkud pochází? Jakou potřebu nebo hodnotu chováte, která nebyla naplněna? Potřebovali jste například péči, uznání nebo pochopení? Co byste v této situaci rádi slyšeli? Zkoumejte se zvědavostí a péčí. Pokuste se vést soucitný dialog sami se sebou.  

Přijměte že nejste dokonalí a odpusťte si. Nabídněte uklidnění větou typu: "Jsem trpělivý" nebo "Jsem schopen to zvládnout". Pokud to pomůže, můžete si také vzpomenout na milující bytost, člena rodiny, přítele nebo domácího mazlíčka. Případně se soustřeďte na své tělo a uvolněte případné napětí prostřednictvím dechu nebo uvolněním svalů a uvolněním myšlenek. 

Fr. Richard Rohr, OFM
přeloženo DeepL
Healing Our Violence: Weekly Summary

Sunday 
There is always a linkage between the inner journey of contemplation and our ability to work against violence in the world, in our culture, and in ourselves.
—Richard Rohr  

Monday 
We each carry a certain amount of pain from our very birth. If that pain is not healed and transformed, it actually increases as we grow older, and we transmit it to people around us. We can become violent in our attitudes, gestures, words, and actions.
—Richard Rohr  

Tuesday 
The kind of radical love Jesus knows in God creates an awareness that human life is not about appeasing a vengeful God, but about responding in love. This is a spirituality purified of violence at its very roots.
—Nancy Schreck 

Wednesday 
While violence may be effective in temporarily keeping us safe from harm, it can never create relationships. Violence can never heal the harm that has been done. Violence can never bring about reconciliation. Violence can never create Beloved Community. Only love can do that.
—Kazu Haga 

Thursday 
Jesus became the crucified so we would stop crucifying. He refused to transmit his pain on to others.
—Richard Rohr 

Friday 
The first taste of what I would call mystical nonviolence is that we will not do violence to the infinity of ourselves, that we will not do violence to the God-given, Godly nature of life itself.
—James Finley 

The Four A’s 

Nonviolence trainers Veronica Pelicaric (1946–2022) and Nina Koevoets offer what they call “the four A’s” as guidelines to help us become more aware of our feelings and emotions, so we are better able to respond compassionately rather than react violently: 

Acknowledge: When you notice a feeling, acknowledge its presence. First simply name it. If you are not alone, it can also be good to verbalize what you are feeling so the other person knows what is going on with you. “I am feeling irritated right now,” is an example of acknowledging a feeling.  

Allow both your feeling(s) and thoughts. If violent images or words come to your mind, you can observe them. Take a deep breath and realize that this is not what you really want to act out. Breathe out and release.… If scary images or thoughts come to your mind, do the same. Take a deep breath and ask yourself if your thoughts are realistic…. Do a reality check. Breathe out and release. Tell yourself you can deal with it.   

Ask yourself what is the reason for your feeling. Where does it come from? What need or value do you hold that was not met? For example, did you need care, appreciation, or understanding? What would you like to hear in this situation? Investigate with curiosity and care. Try to have a compassionate dialogue with yourself.  

Accept that you are not perfect and forgive yourself. Offer reassurance with a sentence such as “I am patient,” or, “I’m able to handle this.” If it helps, you can also bring to mind a loving being, family member, friend, or pet. Alternatively, focus on your body to release any tension through your breath or by relaxing your muscles and letting your thoughts go. 

Fr. Richard Rohr, OFM
Odkazy:  

Veronica Pelicaric and Nina Koevoets, Engaging Nonviolence: Activating Nonviolent Change in Our Lives and Our World (Corvallis, OR: Pace e Bene Press, 2019), 93–94.  


Zde se nacházejí překlady Daily Meditations, jejichž anglické originály se nacházejí na webu CAC. V den jejich vydání je zde nalezneš přeložené strojově pomocí DeepL, zpravidla do druhého dne pak projdou jazykovou úpravou někým z týmu překladatelů :-) Pokud vládneš dobrou angličtinou, přihlas se asi raději přímo u zdroje těchto úvah, tedy na webu CAC. Budeš je pak do své mailové schránky dostávat již k ranní kávě. -mš-