Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je chudák.
Richard Rohr

Richard Rohr


překlady přednášky knihy

Richard Rohr se narodil r. 1943 ve městě Topeca, ve státě Kansas v USA jako syn německých rodičů (kteří ho ale kvůli válečné situaci nenaučili německy). V roce 1961 vstoupil do františkánského řádu. Vystudoval teologii ve františkánském semináři a v roce 1970 byl vysvěcen na kněze. V roce 1971 založil rodinnou komunitu New Jerusalem v Cincinatti, ve státě Ohio. Richard Rohr O.F.M. je jedním ze zakladatelů charizmatické obnovy v USA, byť v současnosti se již tímto směrem neangažuje. Dnes je Richard Rohr mezinárodně známý kazatel a vedoucí exercicií. V roce 1986 založil „Centrum pro akci a kontemplaci“ v Albuquerque ve státu New Mexico, USA.

V současné době žije poblíž františkánské komunity v Albuquerque a dělí svůj čas mezi místní službu, kázání a vyučování na všech kontinentech. Za své prvotní povolání považuje šíření evangelia a k tomuto cíli používá mnoha prostředků:  integraci akce a kontemplace, tvorbu komunit, záležitosti míru a spravedlnosti, mužskou spiritualitu, eneagram, ekologickou spiritualitu a další.

Znám je zejména díky svým početným audio (a video) kazetám, které vydává již od sedmdesátých let. Také u nás jsme mohli slyšet řadu jeho přednášek.

Pro vyjasnění některých nedorozumění, vznikl následující pokus o souhrn Richardova působení.

Tomáš Svoboda