Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Kdo jsme?

Tento web reprezentuje hnutí Chlapi, neformální společenství mužů, kteří hledají takové způsoby duchovního prožívání, se kterými se dokážou jako muži ztotožnit a celou bytostí je žít.


Můžeš se tady setkat s muži, kteří usilují o to být lepšími a více autentickými.

Vytváříme jak reálný tak virtuální prostor pro setkávání. 

Začalo to někdy před rokem 2000 hledáním mužské energie, spirituality i chlapské party a setkáváním v malých skupinách. Pokračovalo to inspirací dílem Richarda Rohra a jeho Rituálem pro přechod do zralé dospělosti a pokračuje to dodnes stovkami setkání v malých skupinách, víkendovými akcemi pro muže i pro otce a děti, rituály i celostátními setkáními pro stovky účastníků a mezinárodní spoluprací s hnutím mužů po celém světě.

Pro řadu z nás je podstatné přátelství s Bohem, pro všechny jsou oporou kamarádi, které tu nalezli.

Vítáme tě mezi námi a těšíme se na společné putování. 

Pavel Hrdina a Martin Šmídek

Seznam přeložených témat

Překlad meditace CAC ze soboty 15. 7. 2023
na téma: Všechno patří

Vše, co k tomu patří: Týdenní shrnutí

Neděle 
Vše patří. Nikdo nemusí být trestán, obětním beránkem ani vylučován. Nemůžeme přímo bojovat proti zlu nebo nepravdě nebo se od nich oddělit. Zlo se projeví, až když je vystaveno Pravdě.
-Richard Rohr 

Pondělí 
Jednotu je dokonce snadné vyznávat, dokud si neuvědomíme, že musí zahrnovat nejen lidi, které máme rádi a se kterými souhlasíme, nejen ty, kteří jsou nám sympatičtí, ale i ty, které považujeme za odporné (ať už zastáváme jakoukoli stranu politického postoje). Nemůžeme si vybírat, s kým budeme zajedno - jsou to všichni.
-Liza Rankow 

Úterý 
Vyloučení funguje podle stejného pravidla vzájemnosti jako vítání, neboť poškozuje jak vyloučeného, tak vylučujícího.
-Cole Arthur Riley 

Středa 
Lidská existence není ani dokonale konzistentní, ani nesouvislý chaos. Naopak,život má křížový vzorec. Celý život je "shodou protikladů", střetem protikladů; všichni jsme plni rozporů, které je třeba smířit.
-Richard Rohr 

čtvrtek 
František z Assisi, stejně jako Ježíš, odmítl vylučovat věci ze zahrady milosti; ani v jednom z nich není žádný vylučovací instinkt - kromě instinktu k samotnému vylučování!  
-Richard Rohr 

Pátek 
Zdá se, že k tomu, aby se mohl uskutečnit Boží láskyplný pohled, stačí prostě dovolit si být tady, rozpoznat svátost a milost přítomného okamžiku. To, co děláme při dovolování, je opětování pohledu. To je vše. Uzavíráme okruh a říkáme je to v pořádku.
-Richard Rohr 

Připojení ke každému okamžiku 

Ve věku třiceti čtyř let byla buddhistické autorce Sebene Selassie diagnostikována rakovina prsu ve třetím stadiu. Tato zkušenost jí nabídla svobodu najít lásku, radost a sounáležitost v každém okamžiku.  

Sounáležitost je projevem života. Udělala bych cokoli, abych mohla patřit k živým. Také vše je relevantní, když mluvíme o sounáležitosti. Problémem sounáležitosti v této době je, že "všechno" zahrnuje spoustu věcí..... Žijeme ve světě, kde se dříve izolované jazyky, kultury a víry vzájemně prolnuly. Na každého z nás působí množství vlivů, různých identit a nespočet zkušeností..... V každém okamžiku můžeme mít pocit, že k něčemu patříme a k něčemu ne. Já patřím do této společnosti, do které jiní nepatří. Patřím k tomuto stanovisku, k tomu rozhodně ne. Patřím do tohoto prostoru až tady. Nebo možná nepatřím nikam. Pravda: všichni patříme k tomu všemu. A také smrti....  

Nikomu nepřeji rakovinu, ale na své zkušenosti bych nic neměnil. To neznamená, že to bylo snadné: ne vždy jsem byl otevřený tomu, co se dělo, když se to dělo. Ale výzvy, kterým jsem čelil - výzvy, kterým čelíte vy, výzvy, kterým čelíme společně v této době, na jakémkoli místě na světě, ... jakákoli životní výzva (dokonce i rakovina) - všechny jsou pozvánkou ke sounáležitosti. A sounáležitost je naší pravou přirozeností.

Sounáležitost je naše schopnost cítit radost, svobodu a lásku v každém okamžiku. Jak řekla zesnulá zenová učitelka Charlotte Joko Becková [1917-2011]: To je svoboda. Láska je vrcholným projevem radosti a svobody. Radost, svobodu a lásku můžeme považovat za vzájemná synonyma a za sounáležitost.  

Fr. Richard Rohr, OFM
přeloženo DeepL
Everything Belongs: Weekly Summary

Sunday 
Everything belongs. No one needs to be punished, scapegoated, or excluded. We cannot directly fight or separate ourselves from evil or untruth. Evil becomes apparent when exposed to the Truth.
—Richard Rohr 

Monday 
Oneness is even an easy thing to profess, until we realize that it must include not only the people we like and agree with, not only those to whom we are sympathetic, but also those whom we view as abhorrent (whatever side of a political position we may hold). We don’t get to choose who we are one with—it’s everybody.
—Liza Rankow 

Tuesday 
Exclusion operates by the same rule of mutuality as welcome, for it harms both the excluded and the excluder.
—Cole Arthur Riley 

Wednesday 
Human existence is neither perfectly consistent, nor is it incoherent chaos. Instead, life has a cruciform pattern. All of life is a “coincidence of opposites,” a collision of cross-purposes; we are all filled with contradictions needing to be reconciled.
—Richard Rohr 

Thursday 
Francis of Assisi, like Jesus, refused to exclude things from the garden of grace; there is no exclusionary instinct in either of them—except toward exclusion itself!  
—Richard Rohr 

Friday 
It seems that simply allowing ourselves to be here, to recognize the sacrament and the grace of the present moment, is enough to allow God’s loving gaze to happen. What we are doing in the allowing is returning the gaze. That’s it. We are completing the circuit and saying it’s okay.
—Richard Rohr 

Belonging to Every Moment 

At the age of thirty-four, Buddhist author Sebene Selassie was diagnosed with Stage 3 breast cancer. The experience offered her the freedom to find love, joy, and belonging in every moment.   

Belonging is an expression of life. I would have done anything to belong to the living. Also, everything is relevant when we talk about belonging. The challenge with belonging in these times is “everything” includes a whole lot of things…. We live in a world where previously isolated languages, cultures, and beliefs have been melded into each other. Each of us has a multitude of influences, various identities, and countless experiences…. In any moment, we may feel like we belong to one thing and not another. I belong to this community, to which others don’t. I belong to this statement, definitely not that one. I belong in this space way over here. Or perhaps I belong nowhere. The truth: we all belong to it all. Also to death….   

I don’t wish cancer on anyone else, but I wouldn’t change a thing about my experience. That doesn’t mean it was easy: I wasn’t always open to what was happening while it was happening. But the challenges I faced—the challenges you face, the challenges we face collectively at this time, any place in the world, … any challenge in life (even cancer)—all are invitations to belonging. And belonging is our true nature. 

Belonging is our capacity to feel joy, freedom, and love in any moment. As the late Zen teacher Charlotte Joko Beck [1917–2011] said: Joy is exactly what’s happening, minus our opinion of it. She made a distinction between joy and happiness—Happiness has an opposite: unhappiness. [1] Joy is not about happy or unhappy, liking or disliking. Joy is accepting each moment for what it is without contention. We belong to any moment simply by meeting it with joy. This is freedom. Love is the ultimate expression of joy and freedom. Joy, freedom, and love could be considered synonyms for each other, and for belonging.   

Fr. Richard Rohr, OFM
Odkazy:   

[1] Charlotte Joko Beck, Nothing Special: Living Zen, ed. Steve Smith (San Francisco, CA: HarperSanFrancisco, 1993), 233, 232. 

Sebene Selassie, You Belong: A Call for Connection (New York: HarperOne, 2020), 2, 3–4.  


Zde se nacházejí překlady Daily Meditations, jejichž anglické originály se nacházejí na webu CAC. V den jejich vydání je zde nalezneš přeložené strojově pomocí DeepL, zpravidla do druhého dne pak projdou jazykovou úpravou někým z týmu překladatelů :-) Pokud vládneš dobrou angličtinou, přihlas se asi raději přímo u zdroje těchto úvah, tedy na webu CAC. Budeš je pak do své mailové schránky dostávat již k ranní kávě. -mš-