Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Tomáš Hněvsa: Camino 2019

Závěr

Parafrázuju slova klasika.

Vlastně ani nevím, proč jsem šel. Dorazil jsem do Santiago de Compostela a řekl jsem si, že když už jsem tak daleko, půjdu ještě dál. Když jsem se unavil, spal jsem. Když jsem měl hlad, jedl jsem. Když se mi chtělo, ...chápete... Když jsem dorazil k oceánu, řekl jsem si: otočím se a půjdu dál? Ne. Jsem už unavenej, tak jdu, lidi, domů.

A krevety po kreolsku....

A to je asi tak všechno.

 

Děkuju Jakubu Čechovi za inspiraci se psaním a prodejně Liman Sport za dobrý nákup.


Příprava

V lednu jsem se chystal na výlet na sněžnicích s bivakováním na sněhu. Na letní vandr předtím jsem nabalil batoh na 18 kg, proto jsem na zimní výlet raději trénoval se zátěží 20-22 kg. Příprava se vyplatila - skutečná hmotnost batohu nakonec byla asi 17 kg a první bolest zad a ramen se dostavila až druhý den odpoledne. (Těch zbytečných věcí, co jsem táhl.)

Během února jsem dělal v lese dříví a ve volných dnech jsem ještě občas vyrazil – teď už se sníženou zátěží - na tréninkový výšlap. Zpravidla jsem si batoh naplnil na 12-14 kg, neboť jsem doufal, že Camino půjdu se zátěží do 12 kg, což není úplně Grandma Gatewood, ale jsem rád, že to tak nakonec vyšlo. Ne vše se ale půldenními nebo celodenními výšlapy natrénuje; příště bych před podobným velkým výletem dal aspoň třídenní souvislý výšlap k otestování, jak si tělo rozumí s výbavou, a cíleně se zaměřil na chůzi do kopce, která mě zejména zpočátku hodně zpomalovala.

Tři dny před cestou na Camino jsem si začal nohy promazávat vazelínou a na cestě jsem v tom denně pokračoval.

Součástí rozhodování také bylo, jestli se sbalit jen do příručního zavazadla nebo si dát batoh odbavit. Nakonec tyto tři položky: chodecké hole, nůž a 0,5 l lihu do vařiče rozhodly o tom, že si dám batoh odbavit.


Výbava

Část výbavy jsem pořizoval nově a cíleně vybíral ultralight výrobky.

Obuv. Dlouho jsem přemýšlel o botách – pokud bych byl sehnal nízké Lowa Zephyr, byla by to jasná volba, protože v polovysokých se od prvního obutí cítím jak v bačkůrkách. Pak jsem to začal studovat do hloubky a prošel jsem od rozhodnutí pořídit si Inov-8 přes Altry a čtení o nulovém dropu až k ToPo TerraVenture, a to zejména po prostudování recenze https://ultrarunnerpodcast.com/topo-terraventure-review/. Za celou dobu jsem k nim neměl výhrady, ale překvapilo mě, že vložky začaly vykazovat stopy opotřebení již po 300-400 km a nyní po 600 km jsou zralé na výměnu. Místo návleků s sebou nosím podle Danova nápadu ustřižené dámské punčochy, které přetáhnu přes okraj bot proti zapadávání písku a kamínků – nevyužil jsem.

Sandály Pointed. Vzal jsem basic výrobek, ve kterém bych případně dokázal i jít. Nakonec jsem je využíval jen na přezutí v albergue a k takovému účelu byly zbytečně těžké.

Bunda High Point RoadRunner – lehká, skladná, dobře řešená kapuce se štítkem; jen při sbalení „do vlastní kapsy“ mi šel špatně zapnout zip – tam bych uvítal nějaký pevný konec, za který bych mohl konec zipu držet, když táhnu v opačném směru.

Kalhoty High Point Saguaro s odepínatelnými nohavicemi – nošení i funkčnost bez výhrad; jediný problém nastal na letišti v Praze, kde po mě požadovali vytažení opasku z kalhot, i když je přezka plastová. Protáhnout sponu poutkem je opravdu těžké a celý úkon mi zabral několik minut. Takže řešením by asi byla mírně zvětšená poutka.

Od oblečení očekáváme, že nás ochrání před zimou a vlhkem zvnějšku. Dále chceme, aby bylo lehké a pohodlné a dobře odvádělo pot. Cesty jsou dvě: syntetika nebo merino vlna. Vlna oproti syntetice hřeje i vlhká a navíc po jednom dni používání nepáchne, takže na spodní vrstvu jednoznačně nejlepší volba. Jako další vrstvu buď vlněnou nebo fleecovou mikinu (nejlépe asi z PolarTecu).

Mikina US Army Propylene – lehká, odolná, už ji mám řadu let.

Merino triko Rab MeCo 120 – celé Camino jsem v něm odchodil, cca 1x za 4 dny jsem ho vypral.

Merino ponožky Bridgedale Midweight se osvědčily, takže jsem „neměnil vítěznou sestavu“ a nosil je celé 3 týdny opět s vypráním asi 1x za 4 dny.

Boxerky Brubeck – perfektně mi sedly, od pátého dne jsem na chůzi nosil jenom je, údržba s trikem a ponožkami.

Spacák Timberbrother mě spíše zklamal – čekal jsem od něj větší tepelnou pohodu. Deklarované parametry jsou 5°C komfort, 0°C limit – subjektivně bych parametry posunul o 7°C výš. Při venkovních teplotách kolem 7°C jsem se v něm v boxerkách, triku a mikině opakovaně budil chladem. Pokud někdo plánuje spát výhradně v poutnických ubytovnách, stačí mít s sebou vložku do spacáku (200 g) nebo povlak a využít půjčované deky.

Péřovka Timberbrother – kvalita odpovídá ceně, která byla asi 1.200 Kč. Je lehká a malá na sbalení, ale do hor bych na ni nespoléhal.

Karimatka Z-Lite Sol od Therm-A-Rest– výborná, lehounká, měkké poležení. Alu zátěr zvyšuje tepelný komfort. Je skládací, takže jsem si z ní mnohokrát složil pohodlnou sedačku. Pod karimatku jsem si dával plachtu z Tyveku, nechal jsem si ji o půl metru širší a o metr delší pro čisté ležení a komfortní balení.

Batoh Lowe Alpine Zepton 50 z materiálu Dyneema. Výborný. Když jsem na něj v létě 2017 narazil v Londýně v second handu Oxfam, kam lidé dávají zdarma kvalitní věci a výtěžek z prodeje jde na charitu, a tenhle lehounký fešák stál 40 liber, neváhal jsem ani chvilku. Komfortní pro zátěž do 15 kg, což jsem naštěstí nikdy nepřesáhl. Nemá na ramena a bederák tlusté polstry jako expediční batohy, ale je to postačující. Do batohu jsem vložil pevný PVC pytel na odpad, abych zabránil promočení obsahu; 100 % účinnost.

Žďárák Tilak. Prostorný, pevný, z goretexu, bohužel těžší (skoro 700 g). Vzhledem k malému počtu nocí strávených venku jsem ho příliš nevyužil.

Čelovka. Nepočítal jsem, že bych chodil v noci, takže na běžné svícení jsem si vybral subtilní a lehkou Petzl Bindi.

Sea to Summit Ultrasil Day Pack, lehounký batůžek například na nákup do 5 kg. Měl jsem v něm hygienické potřeby a léky.

Vaření. Sea to Summit Alpha Pot 1.2. Lehký, dobře řešené madlo a 0,5 l lihu (dvě téměř nevyužité položky, venku jsem vařil jen 2x). Lihový vařič z kočičí konzervy není pro rychlé vaření, ale od jara do podzimu poslouží dobře. Závětří jsem měl samoděl z alobalu.

Nákrčník Buff místo čepice a šátku. Klobouk US ripstop. Někdy bych si byl rád zakryl zátylek, což by šlo šátkem přivázaným ke klobouku. Šátek příště s sebou.

Hůlky Fizan NW Speed Walking. Zde jsem nic nevybíral, tyhle jsem si půjčil od manželky. Mají odepínatelné rukavičkové poutko. Chůze s hůlkami je zdravá a efektivní (rychlejší).

Nepromokavé pouzdro na mobil a doklady – Aloksak s dvojitým uzávěrem, docela drahé a nejsou příliš odolné při opakovaném používání. Pouzdro s doklady a penězi jsem otvíral cca 3x denně a už po 2 týdnech se okraj utrhnul, takže další otvírání bylo mnohem těžší. Vyzkouším jiné výrobky.

Léky, náplasti, masti. Měsíčková mast s bambuckým máslem Apotheke 134 ml – výborná, využil jsem asi třetinu balení. Na doporučení jsem nesl tape pro fixaci náplasti - zcela zbytečně. Paralen, hořčík, selzink, C Vitamin.

skupina

položka

Detail

hmotnost v g

batoh+spaní

batoh

Lowe Alpine Zepton 50

1 160

 

spacák

timberbrother 700

920

 

žďárák

Tilak

686

 

karimatka

Therm-A-Rest Z lite Sol (alu)

410

 

groundsheet

tyvek - podložka

157

 

igelitový pytel do batohu

 

85

 

 

 

3 418

 

 

 

 

oblečení v batohu

péřovka

timberbrother

335

 

triko DR

devold sport

266

 

boxerky

brubeck

62

 

dlouhé spodky

devold sport

226

 

nepromokavá bunda

High Point Road Runner 2

200

 

klobouk

US ripstop

112

 

ponožky

bridgedale merino light

47

 

ponožky na spaní

vlněné

92

 

ručník

jurek

148

 

sandály

pointed

540

 

plavky

 

162

 

triko KR

Devold breeze

160

 

nákrčník

zelený

31

 

rukavice

tenké Lidl

40

 

 

 

2 421

 

 

 

 

vaření

ešus + závětří

sea_to_summit_alpha_pot_1.2

201

 

lžíce

GSI Outdoors

11

 

nůž

deejo naked

30

 

vařič

plechovka

20

 

líh

0,5 l

432

 

sak na vodu 2x

evernew 1,5

72

 

lahev na vodu

karimor

148

 

zapalovač 2x

 

30

 

 

 

944

 

 

 

 

oblečení

kalhoty

High Point Saguaro

380

 

triko KR

Rab 120

120

 

boxerky

devold

115

 

ponožky

Bridgedale Midweight

80

 

boty

Topo Terraventure

730

 

mikina

US propylene

354

 

nákrčník

Buff

38

 

hůlky

Fizan NW speed walking

410

 

 

 

2 227

 

 

 

 

technika+hygiena+ostatní

mobil

 

140

 

dobíječka

 

50

 

powerbanka+kabel

 

210

 

dioptrické a sluneční brejle

 

50

 

šňůra

6 m

27

 

nůžtičky

victorinox

27

 

čelovka + kabel

Petzl Bindi

49

 

batůžek/stuffsack

sea to summit ultrasil day pack

75

 

doklady, peníze + pouzdro

 

100

 

měsíčková vazelína

Apotheke 134 ml

120

 

bepanthen

30 g

35

 

mezizuby+pasta+kartáček

Ajona Stomaticum + Curaprox

70

 

deodorant crystal

 

50

 

mýdlo

LifeVent. All Purp. Soap 100 ml

130

 

omniplast Hartmann + tape

 

110

 

hořčík, C vit, paralen, selzink

 

150

 

jodisol (klíšťata)

dokoupeno cestou

66

 

návleky z punčoch + špunty do uší

 

 

 

 

 

1 459

 

 

 

 

jídlo

voda

 

1 000

 

ořechy+sušené ovoce

 

300

 

burákové máslo

 

250

 

chléb

 

700

 

müsli tyčinky

 

300

 

ovesné vločky

 

300

 

 

 

2 850

 

 

 

 

na zádech bez jídla a vody

 

 

7 298

na zádech s jídlem a vodou

 

 

10 148


Obvyklý denní režim

Obvykle jsem vstával v 7:30 h, neboť se rozednívalo až kolem 8:00 h. Pak jsem se snažil do sebe postupně dostat asi 1,5 l vody, abych nemusel nosit tak velké zásoby (pak mi na dopoledne stačily 0,3 l). Vyvětral jsem spacák a noční prádlo a pořádně se nasnídal. Nejčastěji chléb a sýr nebo sardinky; když byla možnost, nechal jsem si připravit vejce. Mezi 8 a 9 h jsem vyrážel.

Dopoledne jsem si dal nejčastěji sušenky a oříšky nebo čokoládu a mezi 12 a 13 h jsem obědval. Opět nejčastěji sýr nebo rybičky v olivovém oleji, případně čerstvě zakoupené dobroty, jen párkrát salám nebo chorizo. Pokaždé jsem si dával i čerstvou zeleninu (papriky, brokolice, avokádo) a málokdy jsem to zvládl za méně než hodinu. Vždy jsem zároveň i větral nohy a boty, protože jsem tou dobou už měl zpravidla v nohách 15 km. Po takto dlouhé pauze mi trvalo několik dlouhých minut se opět plynule rozejít.

Odpoledne přišly na řadu opět sušenky a k nim čokoláda a mezi 17 a 19 h jsem dorazil do vytčeného cíle. Nakoupil jsem si, dal si sprchu a pivo a navečeřel se – opět něco hodně vydatného. Kolem 22 h jsem šel spát.


Náklady

Doprava 14.000,- Kč (cena je dvojnásobná z důvodu zpáteční letenky „na poslední chvíli“).

Ubytování 5.000,- Kč (2x hotel/hostel, 14x albergue).

Jídlo 10.000,- Kč.


Použité písně

Amazing Grace

Amazing Grace, How sweet the sound
That saved a wretch like me
I once was lost, but now am found
T'was blind but now I see

T'was Grace that taught my heart to fear
And Grace, my fears relieved
How precious did that grace appear
The hour I first believed


On the Sea of Life

We are on the sea of life
Sailing to a better home
Where the saved of all the earth shall abide
Leaving all our trials here, many pleasures wait us there
When we cross the foam and reach the other side

We are sailing onward, sailing, sailing over the foam
We are talking to the captain as the angry billows hum
Soon, yes soon, we'll reach the harbour and be safely over the tide
We are going onward to the other side

Many millions now abide in that home beyond the tide
Where the ransomed pilgrims wait free from care
There is room on board for all who will hear the captains call
And take ship for heaven's country bright and fair

Konec knihy Tomáš Hněvsa: Camino 2019