Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr
Martin Šmídek, Miloš Vyleťal: Za divokým mužem na Ghost Ranch (USA 2002)

Část V - Ghost Ranch

Nové Mexiko

Zatímco dosud odlišovala projížděné státy krajina, Nové Mexiko se od jiných liší svými lidmi. Bez varování nás obklopilo španělštinou a architekturou ve stylu puebel.

V Albuquerque o půlnoci naposledy přejíždíme Rio Grande a bez problému nacházíme Tepeyac - ubytovací zařízení Centra pro akci a kontemplaci. Vše pochopitelně v pueblovém stylu - stejně jako Centrum samé.

us-albq.jpg

Ráno pojedeme na letiště pro Tomáše, vrátíme auto a společně se 120 muži vyrazíme autobusy vzhůru do hor do Ranče duchů! Naše putování za divokým mužem, které nás vedlo od břehů Tichého oceánu naskrz Skalistými horami bude zítra u cíle.

Ghost Ranch

us-rr.jpgČekají nás čtyři dni naplněné úspornými přednáškami, Boží blízkostí v tichém přebýváním v moudrosti stvořené přírody a v hlubokých svědectvích ve skupinkách.

Noc v malé chatce s patrovými postelemi slibuje ovšem ještě další silné zážitky. Beru si proto pár dek a ustýlám si v dolíčku mezi kaktusy - hvězdy a ticho jsou tu tak jasné... Chlad horské noci mě ale zanedlouho vyhání do útulného společenství chrápajících přátel.

Den po dni čas zvolňuje své tempo a dává mi pohlédnout hlouběji než kdy předtím. A postupně přestává být podstatné, jak je ten pohled příjemný nebo nepříjemný. Náhle má vše své místo. Iniciace mě vtahuje do příběhu mého vlastního života a tím paradoxně do našeho společného Příběhu.

Kamarádi, o iniciaci v Ghost Ranch by se toho dalo napsat ještě mnohem a mnohem více. Ale všechno by to bylo málo ve srovnání s možností jí projít. Pokud vás tyto stránky nalákaly - napište si o bližší informace.

Konec knihy Martin Šmídek, Miloš Vyleťal: Za divokým mužem na Ghost Ranch (USA 2002)