Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Kdo jsme?

Tento web reprezentuje hnutí Chlapi, neformální společenství mužů, kteří hledají takové způsoby duchovního prožívání, se kterými se dokážou jako muži ztotožnit a celou bytostí je žít.


Můžeš se tady setkat s muži, kteří usilují o to být lepšími a více autentickými.

Vytváříme jak reálný tak virtuální prostor pro setkávání. 

Začalo to někdy před rokem 2000 hledáním mužské energie, spirituality i chlapské party a setkáváním v malých skupinách. Pokračovalo to inspirací dílem Richarda Rohra a jeho Rituálem pro přechod do zralé dospělosti a pokračuje to dodnes stovkami setkání v malých skupinách, víkendovými akcemi pro muže i pro otce a děti, rituály i celostátními setkáními pro stovky účastníků a mezinárodní spoluprací s hnutím mužů po celém světě.

Pro řadu z nás je podstatné přátelství s Bohem, pro všechny jsou oporou kamarádi, které tu nalezli.

Vítáme tě mezi námi a těšíme se na společné putování. 

Pavel Hrdina a Martin Šmídek

Seznam přeložených témat

Překlad meditace CAC ze soboty 26. 10. 2024
na téma: Naslouchání Božímu hlasu

Naslouchání Božímu hlasu: Týdenní shrnutí

Neděle
Duch svatý chce v podstatě vplout do našich životů, vzít vše, co z nás zbylo, a znovu to složit do něčeho, co se může stát naším jedinečným darem světu.
-Adam Bucko

Pondělí
Proč se lidé tak často domnívají, že hlasy hanby jsou vždy od Boha a hlasy milosti jsou vždy představy? Pokud k nám něco přichází s milostí a může projít skrze nás i k druhým s milostí, můžeme tomu důvěřovat jako hlasu Božímu.
-Richard Rohr

Úterý
Láska je nejhlubším posláním křesťanského života, měřítkem, kterým se poměřuje vše v našem životě. Každý rozhodovací proces, který si neklade otázku lásky, se míjí se smyslem křesťanské praxe rozlišování.
-Ruth Haley Bartonová

Středa
Náš cíl spočívá v plnění Boží vůle, ale nejprve musíme odstranit připoutanost k vlastní vůli, abychom dokázali rozpoznat rozdíl mezi nimi.
-Richard Rohr

čtvrtek
Stejně jako bibličtí proroci a současní lidé, kteří žijí v jejich linii, i my všichni, kteří jsme na cestě osvobození, jsme povoláni naslouchat, učit se a pak jednat, abychom světu přinesli plodnější budoucnost.
-Nahum Ward-Lev

Pátek
Vizionáři, proroci i Ježíš nás varovali, že tato cesta, na které jsme, bude provázena problémy. V tomto životě budete mít potíže. To, jak se s těmito potížemi vypořádáme, je naším svědectvím budoucím generacím.
-Barbara Holmesová

Čtyřicátý třetí týden cvičení
Building Bridges for Radical Belonging

Rev. Ben McBride nás povzbuzuje, abychom naslouchali srdcím svým i našich bližních, abychom budovali mosty a prožívali vzájemnou sounáležitost: 

Na to, abyste začali, vlastně nemusíte mít nic: jen vůli, která, jak věřím, už ve vás je, a cestu. Dělejte práci po svém, s úmyslem rozšířit okruh lidského zájmu a vytvořit radikální sounáležitost pro ostatní....  

Pustěte se do práce. Budujte. Most. Belong. Tato výzva k sounáležitosti není o tom, abychom se jako jednotlivci zachránili z hlediska zdrojů, které máme, nebo přístupu, který nám byl udělen. Sounáležitost je o záchraně našeho lidství.  

Pokud se nedaří tobě, nedaří se ani mně; pokud nemáš klid ty, nemám klid ani já; pokud nepatříš ty, nepatřím ani já sám. Existuje výraz Nguni ubuntu, který znamená "lidskost" a "jsem, protože jsme"... Mayové používají výraz in lak'ech, který znamená "ty jsi to druhé já". Když se skutečně vidíme navzájem, doslova se stáváme. Problémy sounáležitosti nelze řešit izolovaně, ale pouze tehdy, když existujeme společně napříč rozdíly.  

Musíme být ochotni se v klidu setkat na verandě, udělat si navzájem místo a naslouchat si. I když zpočátku můžeme mít tendenci předpokládat, že druhý člověk nebo skupina nepatří..... Přivítejte svého souseda. Zapříst rozhovor. Naslouchejte ne s potřebou souhlasit nebo nesouhlasit, ale s otevřeným srdcem a touhou pokusit se pochopit jeho perspektivu..... Nikdy nevíte, co se o druhém člověku můžete dozvědět. Nebo co se můžete dozvědět o sobě. Naše schopnost sedět s druhým v tomto prostoru, přes naše rozdíly, je branou k radikální sounáležitosti. Tak se učíme. Tak rosteme. Tak se stáváme.  

Fr. Richard Rohr, OFM
přeloženo DeepL
Listening for the Divine Voice: Weekly Summary 

Sunday
The Holy Spirit is looking to essentially flow into our lives, take whatever is left of us, and reassemble it into something that can become our unique gift to the world. 
—Adam Bucko 

Monday 
Why do humans so often presume that shaming voices are always from God, and grace voices are always the imagination? If something comes toward us with grace and can pass through us and toward others with grace, we can trust it as the voice of God.  
—Richard Rohr 

Tuesday 
Love is the deepest calling of the Christian life, the standard by which everything about our lives is measured. Any decision-making process that fails to ask the love question misses the point of the Christian practice of discernment. 
—Ruth Haley Barton 

Wednesday 
Our goal consists in doing the will of God, but first we have to remove our attachment to our own will so that we can recognize the difference between the two.  
—Richard Rohr 

Thursday 
Like the biblical prophets and contemporary people who live in their lineage, all those of us on a liberation journey are called to listen, to learn, and then to act to bring a more fruitful future into the world. 
—Nahum Ward-Lev 

Friday 
Visionaries, prophets, and Jesus have all warned us that this journey that we are on will be beset by troubles. In this life, you will have trouble. How we handle that trouble is our witness to future generations. 
—Barbara Holmes 

Week Forty-Three Practice 
Building Bridges for Radical Belonging 

Rev. Ben McBride encourages us to listen to our hearts as well as those of our neighbors to build bridges and live out our belonging to one another: 

You don’t have to have anything to get started, really: just a will, which I believe is already within you, and a way. Do the work your way, with the intention of expanding the circle of human concern and creating radical belonging for others.…  

Get to work. Build. Bridge. Belong. This call for belonging is not about saving ourselves as individuals in terms of the resources that we have or the access we have been granted. Belonging is about saving our very humanity.  

If you are not thriving, then I am not thriving; if you do not have peace, then I do not have peace; if you do not belong, then I myself do not belong. There is an Nguni expression, ubuntu, which means “humanity” and “I am because we are.”… The Mayans use a term in lak’ech, which means “You are the other me.” When we truly see one another, we literally become. The challenges to belong cannot be resolved in isolation but can only be resolved when we are existing together across differences.  

We have to be willing to meet each other on the porch in peace, to make room for each other, to listen to each other. Even if, at first, we might be inclined to presume the other person or group doesn’t belong…. Welcome your neighbor. Have a conversation. Listen not with a need to agree or disagree but with an open heart and a desire to try to understand their perspective…. You never know what you might learn about this other human being. Or what you might learn about yourself. Our ability to sit with each other in that space, through our differences, is the gateway to radical belonging. It is how we learn. It is how we grow. It is how we become.  

Fr. Richard Rohr, OFM
Odkazy: 
Ben McBride, Troubling the Water: The Urgent Work of Radical Belonging (Minneapolis, MN: Broadleaf Books, 2023), 193–194. 


Zde se nacházejí překlady Daily Meditations, jejichž anglické originály se nacházejí na webu CAC. V den jejich vydání je zde nalezneš přeložené strojově pomocí DeepL, zpravidla do druhého dne pak projdou jazykovou úpravou někým z týmu překladatelů :-) Pokud vládneš dobrou angličtinou, přihlas se asi raději přímo u zdroje těchto úvah, tedy na webu CAC. Budeš je pak do své mailové schránky dostávat již k ranní kávě. -mš-