Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Kdo jsme?

Tento web reprezentuje hnutí Chlapi, neformální společenství mužů, kteří hledají takové způsoby duchovního prožívání, se kterými se dokážou jako muži ztotožnit a celou bytostí je žít.


Můžeš se tady setkat s muži, kteří usilují o to být lepšími a více autentickými.

Vytváříme jak reálný tak virtuální prostor pro setkávání. 

Začalo to někdy před rokem 2000 hledáním mužské energie, spirituality i chlapské party a setkáváním v malých skupinách. Pokračovalo to inspirací dílem Richarda Rohra a jeho Rituálem pro přechod do zralé dospělosti a pokračuje to dodnes stovkami setkání v malých skupinách, víkendovými akcemi pro muže i pro otce a děti, rituály i celostátními setkáními pro stovky účastníků a mezinárodní spoluprací s hnutím mužů po celém světě.

Pro řadu z nás je podstatné přátelství s Bohem, pro všechny jsou oporou kamarádi, které tu nalezli.

Vítáme tě mezi námi a těšíme se na společné putování. 

Pavel Hrdina a Martin Šmídek

Seznam přeložených témat

Překlad meditace CAC ze soboty 27. 1. 2024
na téma: Věrná odolnost

Věrná odolnost: Týdenní shrnutí

Neděle
Resilience je ve skutečnosti sekulární slovo pro to, co se náboženství snažilo říct slovem víra. Bez určité schopnosti nechat jít, důvěřovat, dovolit se nedostaneme na žádné nové místo.
-Richard Rohr

Pondělí
Když se chopíte zmatku a násilí a zušlechtíte je, očistíte v něco nového, děláte to, čemu ve slovníku víry říkáme posvěcení svého chaosu. zasvětit znamená učinit ho svatým, dát ho do služby k dobru.
-Otis Moss III

Úterý
Když je více plynulosti, je větší potenciál pro péči a ta nám pomáhá snižovat násilí na sobě i na druhých. Svoboda je možnost zvolit si, jak chceme být ve vztahu k sobě samým a ke světu kolem nás.
-Lama Rod Owens

Středa
Radost, o níž se mluví v Písmu svatém, je přístupná, ale má v sobě i jistou "přesah": Svět ji nedal a svět ji nemůže vzít. Jak slyšíme od Ježíše v Janově evangeliu 16,22: "Tak teď máte bolest, ale já vás zase uvidím a vaše srdce se budou radovat a nikdo vám vaši radost nevezme."
-Barbara A. Holmes

Čtvrtek
Pokud nejsme vycvičeni v důvěře v tajemství a v určité míře tolerance k nejednoznačnosti a utrpení, nepokročíme na duchovní cestě příliš daleko.
-Richard Rohr

Pátek
Jestliže je ve mně nějaká odvaha, pak v tom, že odmítám nechat strach zastínit mou představivost pro cokoli jiného než pro bolest. Udržet si představivost pro krásné i strašné znamená snoubit opatrnost a naději.
-Cole Arthur Riley

Čtvrtý týden cvičení

Získání vyrovnanosti

Psycholog Rick Hanson navrhuje, že svou schopnost cítit a jednat na základě soucitu můžeme zvýšit pěstováním vlastní vyrovnanosti:

Slovo "soucit" pochází z latinských kořenů com a pati , které znamenají "trpět s". K vlastnímu utrpení přidáváme utrpení druhých, což je dar, který je podstatou lidského bytí. Jak se můžeme nechat dojmout trápením druhých, aniž bychom se nechali zaplavit, vyčerpat nebo vyhořet?"

Pro udržení soucitu potřebujeme vyrovnanost, jakýsi vnitřní tlumič mezi jádrem vaší bytosti a vším, co prochází vědomím.... S vyrovnaností můžete cítit bolest druhých, aniž byste se jí nechali strhnout - což vám pomůže se jí ještě více otevřít....

.

Když čelíte obrovskému utrpení v tomto světě, můžete se cítit zaplaveni pocitem zoufalství z nemožnosti udělat někdy dost. Pokud se to stane, může vám pomoci podniknout nějakou akci, protože akce zmírňuje zoufalství....

Přemýšlejte o lidech ve svém životě, včetně těch, které dobře neznáte. Mohli byste pro někoho něco udělat? Zdánlivé maličkosti mohou být velmi dojemné. Zamyslete se nad lidstvem obecně i nad nelidskými zvířaty a zjistěte, zda vás něco neoslovuje. Ne proto, abyste se zatěžovali, ale proto, abyste se vzepřeli bezmoci a zoufalství....

Také se zamyslete nad tím, co jste již udělali pro pomoc druhým a co děláte v současné době. Představte si, jak se to všechno rozlévá do světa viditelnými i neviditelnými způsoby. Pravda o tom, co jste dali, spočívá vedle pravdy o tom, že stále existuje tolik utrpení, a vědomí jednoho vám pomůže, aby vaše srdce zůstalo otevřené pro druhé.

Fr. Richard Rohr, OFM
přeloženo DeepL
Faithful Resilience: Weekly Summary

Sunday
Resilience is really a secular word for what religion was trying to say with the word faith. Without a certain ability to let go, to trust, to allow, we won’t get to any new place.
—Richard Rohr

Monday
When you take on the confusion and the violence and you refine them, purify them into something new, you are doing what in the vocabulary of faith we call consecrating your chaos. To consecrate is to make holy, to put it into service for good.
—Otis Moss III

Tuesday
When there is more fluidity, there is more potential for care, and that care helps us to reduce violence against ourselves and others. Freedom is the agency to choose how we want to be in relationship with ourselves and the world around us.
—Lama Rod Owens

Wednesday
The joy spoken of in Holy Scripture is accessible, but also has a certain “beyondness” to it: The world didn’t give it and the world can’t take it away. As we hear from Jesus in John 16:22: “So you have pain now; but I will see you again and your hearts will rejoice, and no one will take your joy from you.”
—Barbara A. Holmes

Thursday
If we are not trained in a trust of mystery and some degree of tolerance for ambiguity and suffering, we will not proceed very far on the spiritual journey.
—Richard Rohr

Friday
If there is any bravery in me, it is in my refusal to let fear eclipse my imagination for anything other than pain. To maintain imagination for both the beautiful and the terrible is to marry prudence and hope.
—Cole Arthur Riley

Week Four Practice

Gaining Equanimity

Psychologist Rick Hanson suggests we can increase our ability to feel and act from compassion through nurturing our own equanimity:

The word “compassion” comes from the Latin roots com and pati which mean “to suffer with.” We add the suffering of others to our own, a gift at the heart of being human. How can we be moved by the sorrows of others without becoming flooded, drained, or burned out?

To sustain compassion, we need equanimity, a kind of inner shock absorber between the core of your being and whatever is passing through awareness.… With equanimity, you can feel the pain of others without being swept away by it—which helps you open to it even more fully.…

As you face the enormity of the suffering in this world, you might feel flooded with a sense of despair at the impossibility of ever doing enough. If this happens, it can help to take some kind of action, since action eases despair.…

Think about the people in your life, including those you don’t know well. Could you make a difference to someone? Seemingly little things can be very touching. Consider humanity in general as well as nonhuman animals, and see if something is calling to you. Not to burden you, but to push back against helplessness and despair.…

Also take some time to reflect on what you have already done to help others and on what you are currently doing. Imagine how all this has rippled out into the world in ways seen and unseen. The truth of what you have given rests alongside the truth that there is still so much suffering, and knowing the one will help your heart stay open to the other.

Fr. Richard Rohr, OFM
Odkazy: Rick Hanson with Forrest Hanson, Resilient: How to Grow an Unshakable Core of Calm, Strength, and Happiness (New York: Harmony Books, 2018), 242, 243


Zde se nacházejí překlady Daily Meditations, jejichž anglické originály se nacházejí na webu CAC. V den jejich vydání je zde nalezneš přeložené strojově pomocí DeepL, zpravidla do druhého dne pak projdou jazykovou úpravou někým z týmu překladatelů :-) Pokud vládneš dobrou angličtinou, přihlas se asi raději přímo u zdroje těchto úvah, tedy na webu CAC. Budeš je pak do své mailové schránky dostávat již k ranní kávě. -mš-