Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Kdo jsme?

Tento web reprezentuje hnutí Chlapi, neformální společenství mužů, kteří hledají takové způsoby duchovního prožívání, se kterými se dokážou jako muži ztotožnit a celou bytostí je žít.


Můžeš se tady setkat s muži, kteří usilují o to být lepšími a více autentickými.

Vytváříme jak reálný tak virtuální prostor pro setkávání. 

Začalo to někdy před rokem 2000 hledáním mužské energie, spirituality i chlapské party a setkáváním v malých skupinách. Pokračovalo to inspirací dílem Richarda Rohra a jeho Rituálem pro přechod do zralé dospělosti a pokračuje to dodnes stovkami setkání v malých skupinách, víkendovými akcemi pro muže i pro otce a děti, rituály i celostátními setkáními pro stovky účastníků a mezinárodní spoluprací s hnutím mužů po celém světě.

Pro řadu z nás je podstatné přátelství s Bohem, pro všechny jsou oporou kamarádi, které tu nalezli.

Vítáme tě mezi námi a těšíme se na společné putování. 

Pavel Hrdina a Martin Šmídek

Seznam přeložených témat

Překlad meditace CAC z pátku 9. 6. 2023
na téma: Trojice

Trojici lze pouze zažít

O neděli Nejsvětější Trojice v roce 2013 se otec Richard právě vrátil z mezináboženského setkání s dalajlámou a zástupci mnoha světových náboženství. Richard se s námi podělil:  

Možná nejcitovanější dalajlamova věta zní: "Mým náboženstvím je laskavost."

Podle mého názoru je to laskavost. Není to jednoduché? "Mým náboženstvím je laskavost." Zeptal se a skutečně nás vyzval z jiných světových náboženství: "Jak vy učíte laskavosti nebo soucitu a jak to vychází z vašeho chápání Boha?". Měl jsem za úkol zastupovat křesťanskou tradici; myslel jsem si, že je to úkol poměrně snadný, protože dnes slavíme svátek Boha jako Trojice.  

Naneštěstí učení o Trojici nemělo na křesťanské chápání Boha velký vliv. Pokud je většina křesťanů - ať už katolíků nebo protestantů - dotázána na svůj skutečný obraz Boha, je to zpravidla starý muž sedící na trůnu. Ten je z poloviny naštvaný a naším úkolem je, aby tento bůh byl šťastný. To samozřejmě nemá téměř nic společného s naším skutečným učením o Boží podstatě. Naše tradice věří, že Bůh je fontána plná lásky, vodní kolo tekoucí neustále jedním směrem: Vždycky se rozlévá, vždycky se vylévá, vždycky dává, nikdy nebere, ale pouze přijímá to, co dává ten druhý. Pokusit se pochopit, co to znamená, by vám zabralo celý život! 

Mnozí z nás říkají, že věří v Trojici - ale ve skutečnosti nevěří, protože nevědí, co s tím. Nedokážeme si to ani představit; všechny naše metafory jsou jen slova, která se snaží zachytit skutečnost, zkušenost Boha, kterou nakonec nelze verbalizovat. Lze ji pouze prožít. [1]

Středověká mystička Juliána z Norwiche (1343-c. 1416) je jednou z těch, které Trojici zakusily. Během nemoci blízké smrti měla několikanásobné vidění Boha neboli "zjevení". Prostřednictvím překladu přítelkyně CAC Mirabai Starrové Juliána popisuje své setkání s Trojicí:  

Uprostřed tohoto zjevení se mi také zjevila požehnaná Trojice a naplnila mé srdce až k překypující radosti. Uvědomila jsem si, že takhle to bude vypadat v budoucím světě, pro všechny bytosti a pro všechny časy. Vždyť Trojice je Bůh a Bůh je Trojice. Trojice je náš stvořitel a udržovatel, náš Milovaný na věky věků, naše nekonečná radost a blaženost. To vše jsem viděl v prvním zjevení a v každém dalším zjevení. Kdykoli se Kristus zjevil, zdálo se mi, že chápu i požehnanou Trojici.  

"Benedicte domine!" (Benedikto, panuj!). Křičel jsem. "Požehnaný Pán!" Řekl jsem to plným hlasem, s úctou a záměrem, v úžasu a údivu. Byl jsem naprosto ohromen tím, že ten, který je tak velký - tak svatý a majestátní - se obtěžoval splynout s takovým domácím stvořením, jako jsem já. Uvědomil jsem si, že náš Pán Ježíš Kristus, pohnut láskyplným soucitem ... mě chtěl posílit svou útěchou. [2]  

Fr. Richard Rohr, OFM
přeloženo DeepL
The Trinity Can Only Be Experienced 

On Trinity Sunday in 2013, Father Richard had just returned from an interfaith gathering with the Dalai Lama and representatives from many world religions. Richard shared:  

Perhaps the most quoted line from the Dalai Lama is, “My religion is kindness.” Isn’t that simple? “My religion is kindness.” He asked, really challenging us from other world religions, “How do you teach kindness or compassion and how does this come from your understanding of God?” I had the job of representing the Christian tradition; I thought the job was rather easy, because of the feast we celebrate today of God as Trinity.  

Sadly, the doctrine of the Trinity hasn’t exercised much influence in the Christian understanding of God. If most Christians—Catholic or Protestant—are questioned about their real image of God, it’s generally an old man sitting on a throne. He’s upset half the time and it’s our job to make this god happy. This, of course, has almost nothing to do with our actual doctrine on the nature of God. What our tradition believes is that God is a fountain fullness of love, a water wheel flowing constantly in one direction: Father to Son, Son to Holy Spirit, Holy Spirit to Father—always outflowing, always outpoured, always giving, never taking, but only receiving what the other gives. It would take the rest of your life to try to comprehend what that means! 

Many of us say we say we believe in the Trinity—but we really don’t, because we don’t know what to do with it. We can’t even imagine it; all of our metaphors are simply words trying to grab at the reality, at the experience of God that ultimately can’t be verbalized. It can only be experienced. [1] 

The medieval mystic Julian of Norwich (1343–c. 1416) is one who experienced the Trinity. She had multiple visions of God or “showings” during a near-death illness. Through CAC friend Mirabai Starr’s translation, Julian describes her encounter with the Trinity:  

In the midst of this showing the blessed Trinity also revealed itself to me and filled my heart to overflowing with joy. I realized that this is what it will be like in the world to come, for all beings, and for all time. For the Trinity is God, and God is the Trinity. The Trinity is our creator and our sustainer, our Beloved forever and ever, our endless joy and bliss. I saw all this in the first revelation and in every showing after that. Whenever Christ appeared, I seemed to understand the blessed Trinity, as well.  

“Benedicte domine!” I cried. “Blessed be the Lord!” I said, in a full voice, with reverence and intention, in awe and amazement. I was thoroughly astonished that he who is so great—so holy and majestic—would bother to mingle with such a homely creature as I. What I realized was that our Lord Jesus Christ, moved by loving compassion … wanted to bolster me with his comfort. [2]  

Fr. Richard Rohr, OFM
Odkazy:  

[1] Adapted from Richard Rohr, “Feast of the Holy Trinity with the Dalai Lama,” homily, May 26, 2013, MP3 audio.  

[2] Julian of Norwich, The Showings: Uncovering the Face of the Feminine in Revelations of Divine Love, trans. Mirabai Starr (Charlottesville, VA: Hampton Roads, 2022), 11–12. 


Zde se nacházejí překlady Daily Meditations, jejichž anglické originály se nacházejí na webu CAC. V den jejich vydání je zde nalezneš přeložené strojově pomocí DeepL, zpravidla do druhého dne pak projdou jazykovou úpravou někým z týmu překladatelů :-) Pokud vládneš dobrou angličtinou, přihlas se asi raději přímo u zdroje těchto úvah, tedy na webu CAC. Budeš je pak do své mailové schránky dostávat již k ranní kávě. -mš-