Mladý muž, který neumí plakat, je barbar.
Starý muž, který se neumí smát, je trouba.
Richard Rohr

CC BY-NC-SA 4.0

Napsali o nás ...

tentokrát v týdeníku Echo 46/2022


Zajímavé srovnání různých mužských kruhů, spolků, ... se objevilo v reportáži Alžběty Bublanové  v týdeníku Echo

Mužské kruhy, mužské spolky, mužské ligy. Desetitisíce mužů u nás vyhledávají organizace, které se jim snaží najít zpět identitu, naučit se zacházet s „chlapáckou" silou a pochopit současný svět, ve kterém začíná dominovat ženský princip. Muži neváhají místo dovolené jet na několik dní do ryze mužského světa a hledat své místo.

...

Téměř před osmnácti lety americký autor Richard Rohr rozvedl myšlenku, že muži si pouze myslí, že drží otěže pěvně ve svých rukou, ale většinu každodenních rozhodnuti dělají jejich ženy. Nyní se situace mění, a sice v tom, že se tato skutečnost vyslovuje nahlas. A po mužích se požadují nové role. Zatímco ženy se už dlouhodobě snaží fungovat v mužském světě, jejich protějšky se v ženském stále neorientují.

Právě Richard Rohr začal v 90. letech pořádal rituály přechodu do dospělosti. Na jeden z nich se dostal i Pavel Hrdina, který spoluzaložil u nás seskupení Chlapi.cz. „Rituálem přechodu do zralé dospělosti prošlo u nás víc než tisíc sedm set mužů a mnoho z nich pokračuje v pravidelných setkáních v malých skupinách ve svém bydlišti. Cílem je vytvářet komunitu mužů, kteří se společně podporují a inspirují na své životní cestě. Vytvářet prostor ve kterém může dojít k proměně, prostor, kde muž může najít to, co potřebuje, a zarámovat svůj život do většího celku, který dá životu smysl," popisuje praxi Pavel Hrdina. 

... 

„Mnoho mužů se cítí v emočním a vztahovém světě jako padesátiletý začátečník v kurzu angličtiny. Zatímco v jiných oblastech s klidem & přehledem rozhodují o velkých věcech," vysvětluje psychoterapeutka Daniela Holubová. Odtud už je jen krůček k tomu, aby se přidali někam, kde jim budou rozumět.

„Je pravda, že se role mužů a žen v posledních dekádách výrazně proměňují. Ženy si nacházejí cestu do veřejného a ekonomického života. Muži (spíš pomaleji) zase k péči o děti (nebo třeba i prarodiče). Tento proces nás možná staví před nové výzvy, ale v žádném případě to z nás nedělá ,menší" muže," říká Josef Petr z Ligy otevřených mužů, podle kterého je táta s dítětem v nosítku mnohem větší borec než trosečník nadávající u piva na to, že chlapi už nejsou chlapi.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Martin

Tři plus jeden Glogarové

z cyklu Cesty víry


V poslední březnovou neděli jsme mohli v pořadu České televize nakouknout do zákulisí rodiny Petra Glogara.

Mě vlastně vždycky fascinovalo začínat nové věci a vlastně něco, co je tvůrčí a zároveň co může mít nějakej přesah.

Jestli tě to zajímá a v neděli jsi to nestihl, můžeš se na pořad podívat ze záznamu ČT

Martin